Kur’an-ı Kerim’de Cenabı Allah’’يَيَا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اتَّقُوا اللّٰهَ وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقٖينَ““Ya eyyuhellezine amenuttekullahe ve kunu meas sadikîn.” (TEVBE-119) Ey bütün mahlukat içerisinde iman ile tevfiraz olan, Müstesna bir yeri olan Allah ‘ın seçtiği toplum; müttegullahe Allah  ‘a karşı muttaki olun.Allah’ın emirlerini yerine getirin yasaklarından uzak durun ve “kunu meassadıkıyn’’ sadık Allah’ın dostlarıyla beraber olun,hiçbir zaman araya boşluk bırakmayın, ruhen ve kalben onlara yer verin,dünyevi mülahazalara yer vermeyin,kalbinizi onlara açın,onlarla o beraberlik hasıl olsun öyle olursa imanınızı muhafaza edersiniz.

 ‘’ ve kunu meassadıkıyn’’ sadık insanlarla beraber olun bunlardan kopmayın.Dünyanın öbür ucunda olsanız bile dahi bu beraberlik olsun.Rabıtanızda kalben ve ruhen,Sahabe-i Kiram kalp hanelerini  bütünüyle Resulullah’a tahsis ederlerdi. Resulullah Cenab-ı Allah için bir ayna olma hesabıyla, kalbe Resulullah’ı yerleştirdiklerinde Cenabı Allah’ı da yerleştiriyorlardı. Sadaat-ı  Kiram’da Resulullah(a.s.m) için bir miratti bir ayna.İnsan kalbini  eğer Resulü Ekrem onun aynası olan Saadatı Kiram’a açarlarsa inşallah Cenabı Allah’ın feyzu bereketi hasıl olur.

Hazret(k.s.a.) meşhurdur meclisinde sohbet edeceği insanları bulamadığı zaman çocukları toplayıp onlara sohbet ederdi.Kurban sen bu çocuklara bu sohbeti ediyorsun bu çocuklar ne anlayacak bu sohbetten. Hazret(ksa) ‘’ Bu sohbet Saadat-ı Kiram’ın sohbeti edildiğinde hakikatte Cenab’ı Allah’ın evine davettir o.O anda bir feyzu istifade geliyor benim maksadım bu çocuklarla bu sohbeti yaparken Allah’ın feyzu bereketi üzerimize gelsin diye bu sohbeti yapıyorum.’’

Seyda-yı Taği(ksa) bizim gölgemizde ,bizim tarikatımızda , caddemizde sohbet edildiğinde bu sohbet hakikatte Cenabı Allah’ın beytine davet edilmek.İnsan hakikatte Cenabı Allah’ın evinde ağırlıyor. O an kalpleri açık olanlara Hz Ali ve Hz. Hıdır (a.s)’ın ikramı oluyor.Kim kalbini açtıysa o esnada yer verdiyse kalbine dünyevi mülahazalardan kalbini böyle hali ettirmişse muhakkak Hz Ali Hz . Hıdır (as)’ın ikramları o kalplere geliyor.

Peygamber(asm)’e Peygamberlere,Saadatı Kiram’a en büyük nimet ,paye, hisse din uğrunda hizmet etmek, irşad en büyük nimet buydu.Sizlerde bugün bu payeden nasiplenmişsiniz kıymetini bilin inşallah.

Bakın  Peygamber (asm) İbn-i Mesut (ra)’a diyor Nuseybin  cinleri Resulü Ekrem’in yanına gelip ona iman ettikten sonra Resulü Ekrem bana döndü diyor.’’ Ey İbni Mesut Allahu alem  artık benim dünyada kalma nedenim gayem kalmadı ben vefat edeceğim . ‘’

İbni Mesut(ra) ‘’ Ya Resulalah Sizi bu düşünceye sevkeden şey nedir?’’

Resulü Ekrem’’Cenabı Allah beni bu dünyaya gönderirken bir amaç için gönderdi gaye şuydu insanları ve cinleri islama davet etmek.Mekke’de birsürü insan islamı kabullendiler vazifeyi yaptık.Cinlerden de bir kısım bunlarda islamı kabullendiler.Ben de iki taifeye zaten gönderilmiştim benden sonrada bu taife  de bu hizmeti icra edecek artık bundan sonra burada kalma nedenim kalmıyor Allahu alem vefat edeceğim.

Yani insan bilmesi lazım eğer bu yeryüzünde yokluk aleminden varlık alemine gelmişse bir insan ,bütün bu mahlukat arasında çok kıymetli bir onur ,Allah nezdinde böyle istisnai nimetlerle tefiraz kılınmışsa insan onun yüksek bir gaye,amacı vardır.Dünyaya gelip, Allah’ı bilip, tanıyıp sonra insanlara Allah’ı bildirip ve tanıttırmak .İnsan bildirip tanıttırmıyorsa dünyada kalma nedeni kalmıyor.Vefatı yaşamından çok daha hayırlıdır o insanın. Allahu Teala din dünyanıza yardımcı olsun.

  Size bir meseleyi arzedeyim bulunduğunuz odada diyelim bir karış yer yoksa ki dışarıda büyük bir zat gelipte içerde bir karış yer bırakılmamışsa orda otursun, o zat oraya girebilir mi hayır.İnsan kendi kalbini düşünsün o hanesini o evi bütün dünyevi mülahazalarla doldurmuş. Saadatı Kiram o kalbe girmek istiyor ama bir karış yer yok .Çünkü hane sahibi yer vermiyor,yer verdiği her şey dünyevi mülahazalar,yarınki işleri,dünyevi işleri yani kalbinde hep bu yerler var.Oraya Resulü Ekrem’in gelmesi imkanı var mıdır,Cenabı Allah’ın feyzinin akma imkanı var mıdır? yoktur. Ama insan hanesinde yer verdirirse bu zaman o kalbe o ruha Allahu Teala’nın feyzu bereketi gelir.Allaha emanet olun.Allah din dünyanıza yardımcı olsun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.