Mürid olan kişi şeyhinin emirlerini ve şeriatı harfiyen yerine getirmelidir.Onun için üç çeşit mürid vardır:

1-MUTLAK MÜRİD’DİR:Bu mürid, şeyhine tam teslim olmuştur. Şeyhi ona ne emrederse neden niçin?diye sormaz. Derhal boyun büker söylediğini yerine getirir,sebep aramaz.

Buna örnek verecek olursak Abdulkadir geylani(ks)hz.daha küçük yaşta iken Ebu-l Vefa hz.sohbetine gitmek için camiye yaklaşır bu arada Ebu-l Vefa hz.camide vaaz ederken:

-Birazdan içeriye bir genç gelecek, o içeriye girmek istediğinde onu dışarı atın, diyor. O genç camiden içeri girmek istediğinde dışarı kovalıyorlar, tekrar girmek istiyor yine çıkarıyorlar. Üçüncü defa da aynısını yapınca: Ebu-l Vefa hz:

-Bırakın o genci içeri girsin onu iyi tanıyın onun adı Abdulkadirdir. Eğer onu camiden üç defa değil otuz üç defa bile kovsaydım yinede gelirdi. Bu gencin horozu kıyamete kadar ötecektir. Buyurarak bir müridin mürşidine karşı teslimiyetinin nasıl olması gerektiğini göstermişlerdir.

2-MECAZİ MÜRİD’DİR: Çorumlu hacı Mustafa hz.buyuruyor ki;yanımızda iken şeyhimize bağlıyız diyorsunuz,yanımızdan ayrılınca nefislerinize tabi oluyorsunuz.Hanımlarınıza kötü davranıyorsunuz.Ölçü ve tartılara dikkat etmiyorsunuz.Gıybet ediyorsunuz işte buda mecazi mürid’liktir.

3-RİYAKAR MÜRİD’DİR:Şeyhinden kendisine eza veren bir hal sadır olduğu zaman hikmetini araştırmadan şeyhini terk eder, iki yüzlüdür.Örnek olarak:

Şeyhimiz yanımıza niye gelmedi bizi niye çağırmadı ki bana niye şöyle dedi,gerçek şeyh olsa şöyle yapardı gibi kendi kafasında bahaneler üretir.HALBUKİ MÜRŞD-İ KAMİL BİR ZATIN MÜRİDE İHTİYACI YOKTUR.İHTİYAÇ SAHİBİ OLAN MÜRİDDİR..

AŞK İLE GELENE AŞK…

MUHABBETLE GELENE MUHABBET…

HELE HELE DİYENE HELE HELE…

A.BARDİ

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.