Yüce Allah: وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ Şüphesiz ki sen yüksek bir ahlak üzeresin(Kalem 68/4)

Hz. Aişe(R.a) Resulullah’ın ahlakı kurandı demiştir.

Yine Efendimiz (s.a.v.) muhakkak ki ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.

Bir adam Peygamber Efendimizin önüne gelip Ya Resulullah din nedir? Demiş ve din güzel ahlaktır cevabını alınca sağına geçip din nedir diye aynı soruyu yinelemiştir. Efendimiz yine güzel ahlaktır cevabını verince bu kez soluna geçip Ya Resullullah din nedir diye tekrar sormuş Peygamberimiz tekrar güzel ahlaktır diye cevap vermiştir. Efendimizin ardına geçip Ya Resulullah din nedir diye sorduğunda Efendimiz şöyle buyurmuştur. Anlamıyor musun din kızmamandır.

Derler ki İbn Ömer(r.a.) kölelerinden birinin namazı güzel kıldığını görünce onu azat ederdi. Onun böyle bir ahlak anlayışına sahip olduğunu öğrenen köleler riya olarak namazlarını güzel kılarlardı, İbn Ömer’de onları azat ederdi. Durum kendisine hatırlatılarak böyle hareket etmenizin sebebi nedir diye sorulunca Allah için bizi kandırmaya çalışanlara kanarız derdi.(hüsnü zannın gereği ne ise ben onu yaparım eğer onlar riya yapıyorlarsa mesuliyet kendilerine aittir iyi iş ve netice bizi aldatmak isteyenlere aldanırız)

Hatem b Asam’a soruldu: Bir insan herkese tahammül etmelimidir. Evet nefsi hariç herkese tahammül (ve müsamaha) edilmelidir.

Bir kere hırsızlar Şeyh Süleminin evine zorla girmişler, bulduklarını alıp götürmüşler. Bu hadiseden sonra arkadaşlarımızdan biri sülemi nin şunu söylediğini nakletmişti: Pazardan geçerken cübbemin müzayede ilk satıldığını gördüm satıcıya sırtımı döndüm ve iltifat etmedim

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.