Seyda Molla Abdulbaki (k.s), Seyda-i Taği (.s)’nin halifesi, Molla Abdullah (k.s)’ın oğludur. Molla Abdullah (k.s)’da, Sofi Hüseyin’in oğlu. Sofı Hüseyin’in de, Sofi Yusuf’un oğlu. Sofı Yusuf’da, Halil Ağa’nın oğludur. Seyda Molla Abdulbaki H.z’leri Subaşi aşiretindendir.

Seyda Molla Abdulbaki (k.s) Hazret (k.s)’in kız kardeşinin oğludur. Seyda Molla Abdulbaki (k.s) küçük yaşında annesini ve babasını kaybetti. Küçükken bir ara Bulanık’a bağlı Piyonk köyünde talebelik yaptı. Hazret (k.s) kendisini Norşin’e getirtti. Hem Hazret (k.s)’in evinde hem de Şehid Muhammed Said (k.s)’in evinde kalıyordu. Hazret (k.s) ve Şehid Muhammed Said (k.s) kendisine çok önem veriyorlardı.

Seyda Molla Abdulbaki (k.s) Öğrenimine Hazret (k.s) ve Hazret (k.s)’in oğlu Molla Fethullah (k.s)’ın yanında devam etti. Daha çok Molla Fethullah (k.s)’dan okudu. İyı bir alim oldu. Tarikat derslerine uzun zaman Hazret (k.s)’in yanında devam etti. Hazret (k.s), Molla Fethullah (k.s) ve Seyda Molla Abdulbaki (k.s)’ye icazet vermediğinden dolayı üzülürdü. özellikle Molla Fethullah (k.s)’ın da icazet almadan vefat etmesine çok üzülüyordu.

Seyda Molla Abdulbaki (k.s), Hazret (k.s)’in vefatından sonra. Seyda ailesinin çocuklarını okuttu. Şeyh taha (k.s), Şeyh Takiyeddin (k.s), Şeyh Maşuk (k.s), Şeyh Nasireddin (k.s), Şeyh Hafıd (k.s), Molla sadreddin (k.s), Şeyh Ataullah (k.s), Şeyh Muhammed Bakır (k.s). Ve Seyda ailesinin diğer çocukları da Sezda Molla Abdulbaki (k.s)’nin yanında okudular.

Seyda Molla Abdulbaki (k.s), Hazret (k.s)’in vefatından sonra. Tarikat sülukunu Mele-i Mezin (k.s)’nin yanında devam ettı ve Mele-i Mezin (k.s)’den halifelik aldı.
Çok fazla irşatla meşgul olmadı. Daha çok ilimle uğraşdı. Seksen yaşına kadar yaşadı. Ömrünün son günlerine kadar ders verdi. Meşrebi açıktı. Gördüğü şeyleri söylerdi. Bazen Merkad’a giderdi ve gördüğü her şeyi anlatırdı. Seyda-i Taği (k.s), Hazret (k.s) ve diğer Alimleri alenen (açıkça) gördüğünü söylerdi.

Keşfül Kabir’di. Ölüleri görürdü. Onlarla sohbet ederdi. Kerametlerini gizlemezdi. Şeriata çok bağliydı.

SEYDA MOLLA ABDULBAKİ (K.S) HAZRETLERİNİN HALİFELERİ

1 – Şeyh Muhamed Hafid (ks)

2 – Molla Hikmetullah (ks) – Seyda Molla Abdulbaki’nin (k.s) oğlu.

3 – Müftü Molla Abdulkerim (ks) – Seyda-i Taği’nin (k.s) halifesi, Hacı Yusuf-i Bitlis-i (k.s)’nin torunu.

4 – Şeyh Salim (ks) – Hazret (k.s)’in halifesı Şeyh Selım-i Hezani (k.s)’nin oğlu.

5 – Şeyh Hayder (ks) – Hazret (k.s)’in halifesi Şeyh Mahmud-i Zukeyd-i (k.s)’nin
oğlu.

6 – Şeyh Masum (ks) – Şeyh Haydar (k.s)’ın kardeşi.

7 – Şeyh Mazhar (ks) – Şeyh Haydar (k.s)’ın oğlu.

8 – Molla Bedreddin Zukeyd-i (ks)

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.