Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/nursinne/public_html/wp-config.php:1) in /home/nursinne/public_html/wp-content/plugins/wordpress-mobile-pack/inc/class-wmp-cookie.php on line 50
Seyda Molla Mezin (Seyda Muhammed Emin)[k.s] | Nurşin

share
share this article on digg Linkedin Üzerinde Paylaş Google+ Üzerinde Paylaş Facebook Üzerinde Paylaş
this

Seyda Molla Mezin (Seyda Muhammed Emin)[k.s]

0 yorum
Seyda Molla Mezin (Seyda Muhammed Emin)[k.s]

Hizan´a bagli Gursinçli köyünden. Norşin´de Medfundur.

Şeyh Seyda-i Abdurrahman-i Tagi KS´un teyzesinin oğludur.

Küçük yaşda annesi kendisini Seyda-i Tagi KS´a teslim etmiştir. Seyda-i Tagi KS Hazretlerinin yanında okumuş, terbiye ve talimlerini Seyda-i Tagi hazretlerinden almıştır. Hazret KS´dan iki yaş büyüktür, Hazret KS ile aynı zamanda ve yerde büyümüşler, Hazret KS ile çok iyi iki arkadaşlarmış.

Seyda-i Tagi KS irşada başladıkları zaman onunla beraber Norşine´e gelmis. Hazretle beraber ilk önce Seyda-i Tagi KS hazretlerinden manevi ilim alıyorlar.

Molla Muhammed Emin KS ilmini Seyda-i Tagi KS Hazretlerinin yanında tamamlıyor. Seyda-i Tagi KS hazretlerinin kerimesiyle evleniyor.Seyda-i Tagi KS hazretlerinin vefatından sonra, Şeyh Fethullah Verkanisi KS Hazretlerinin yanında ders almaya devam ediyor. Şeyh Fethullah Verkanisi KS hazretleri kendisine icazet vermeden vefat ediyor.

Hazret KS´in yanında derslerine devam ediyor. Hazret KS´in halifesi olduğu halde Hazret KS ile kardeşce bir yakınlıgı vardı ve Hazret KS ile çok iyi anlaşıyorlardı. Hazret KS´a bazı meseleler getirildigi zaman veya bazı durumlar kendisine açıklandığı zaman, Molla Muhammed Emin KS yorum yapıyor.

Meseleler önce kendisine getiriliyor, O da bu meseleleri Hazret KS´a arz ediyor. Hazret KS´dan Hilafet alıyor. Hazret KS´in vefatından sonra Hazreti KS´in yerine Molla Muhammed Emin KS geçiyor. Norşin´de irşada O devam ediyor. Molla Muhammed Emin KS´in üç tane oğlu oluyor, üçüde Alim. Ve bir sene içersinde hepsi vefat ediyor.

Molla Muhammed Emin KS (Mele Mezin) Hazretlerinin Halifeleri

1– Molla Muhammed Baki KS – (Molla Muhammed Baki KS Hazretlerinin Halifesi, Hazret KS´in Mübarek torunu Şeyh Takiyeuddin KS´in oglu Şeyh Muhammed Hafid KS Hazretleridir.)

2– Molla Kasim-i Gülpik KS

3– Seyh Taha (Seyda-i Abdurrahman-i Tagi KS´in Mübarek torunu, Hazret KS´in Kardeşi, Ermeniler tarafindan Şehid edilen, Şehid Muhammed Said KS´in Oğlu)

Molla Muhammed Emin KS (Mele Mezin) Hakkinda Menkibeler

Molla Muhammed Emin KS Hazretleri üç çocuğunu kaybetmiş. bir gece uykusu hiç gelmiyor. Uyuyamiyor. Biraz üzülüyor. Seyda-i Tagi KS aklina geliyor. Diyor ki :
“Seyda-i Tagi-i yi baba bildim. Bütün sabrımı, her şeyimi ona verdim. Ona ünsiyet ettim. O vefat edince, Şeyh Fethullah KS´a ünsiyet ettim. Şeyh Fethullah KS Vefat edince, Hazret KS Ünsiyet ettim.

Bana en ağır gelen de Hazret´in KS vefatıydı. Sonra bu üç çocuga ülfet edince Yüce Allah onlari da benden aldı. Kime ünsiyet edeyim ?”

Hanımı sordu, neden uyuyamıyorsun ? Muhammed Emin KS Hazretleri aklından gecen bu düşünceleri ve kalb kırıklığını ona anlatır. Hanımı ona der ki :
” Öyle bir Zat´a Ünsiyet et ki Baki olsun. ”
” Bunlar sana Allahu Taala tarafından bir işarettir.”
” Allah´a ünsiyet et ! “

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*