Hz. Ömerden(R.A.)

Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu.

“Allahın öyle kulları vardır ki onlar ne peygamber ne şehiddirler. Ancak Allah katındaki derecelerinden dolayı kıyamet gününde peygamberler ve şehidler onlara gıpta ederler.”

Ashab:

-Ya Resulullah! Onların kim olduklarını bizlere haber ver, dediler.

Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu.

“ Onlar aralarında ne nesep ne de maddi bir bağ olmasına rağmen birbirlerini Allah için severler, Allah’a yemin olsun ki o kişilerin yüzleri nurludur ve onlar nur üzeredirler. İnsanlar korktuğu zaman onlar korkmazlar. İnsanlar üzüldüğü zaman onlar üzülmezler.” Buyurdu

Ebû Dâvûd Buyu’ 76 (h.no:3527)

أَلا إِنَّ أَوْلِيَاء اللّهِ لاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ

Yunus 62. : “Bilesiniz ki Allah’ın dostlarına korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerde”

الَّذِينَ آمَنُواْ وَكَانُواْ يَتَّقُونَ

Yunus 63.: “ Onlar iman edip takvaya ermiş olanlardır.”

Bu ayet bir önceki ayette geçen “Allah dostlarının (Evliyaullahın Allahın kendilerine böylesine mukaddes bir unvan vermesini sağlayan özelliklerini iki kelimede özetlemiştlr. İman ve Takva.

Çünkü iman bütün batıl ve yanlış inançlardan sıyrılarak gerçeğe hakka ulaşmış olmanın, takva ise her türlü sapık ve kötü yollardan, başıboş ve hayvani yaşama tarzından arınarak, kalbi Allah’a teslim etmenin hayatı onun kanunlarına göre düzenlemenin ve böylece bir ahlak disiplinine girmeninifadesidir. İşte Allah dostları, iman ile marifetullaha ve takva ile de üstün ahlaka ulaşmış olduklarından her türlü korkudan ve ye’isten kurtulmuşladır. Çünkü onlar en üstün kudreti olan Allahın dostluğunu ve himayesini kazanmışlardır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.