إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ

“Şüphe yok, o kimseler ki, «Rabbimiz Allah’tır,» dediler. Sonra istikâmette bulundular. Onların üzerine bir korku yoktur ve onlar mahzun da olmayacaklardır.” (Ahkâf suresi 13. ayet)

Sevban (r.a.) rivayet ediyor:
İstikâmet üzere olun. Bunu tam başaramayacaksınız. O halde en hayırlı ameliniz namazdır. Kamil mü’minden başkası iyi abdest almaya ve abdestli kalmaya özen gösteremez.”

وَلاَ تَكُونُواْ كَالَّتِي نَقَضَتْ غَزْلَهَا مِن بَعْدِ قُوَّةٍ أَنكَاثًا تَتَّخِذُونَ أَيْمَانَكُمْ دَخَلاً بَيْنَكُمْ أَن تَكُونَ

أُمَّةٌ هِيَ أَرْبَى مِنْ أُمَّةٍ إِنَّمَا يَبْلُوكُمُ اللّهُ بِهِ وَلَيُبَيِّنَنَّ لَكُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ مَا كُنتُمْ فِيهِ تَخْتَلِفُونَ

“Ve ipliğini sağlamca büküp yaptıktan sonra çözüp bozan kadın gibi olmayın. Bir ümmetin diğer bir ümmetten daha ziyâde (servet, kuvvet sahibi) olduğu için yeminlerinizi aranızda bir fesada âlet ittihaz edersiniz. Şüphesiz ki, Allah Teâlâ sizi bununla imtihan eder ve elbette kendisinden ihtilâf eder olduğunuz şeyi size Kıyamet gününde açıkça beyan edecektir.”(Nahl Suresi 92. Ayet)

İstikamet: kelime manası olarak, düzgün ve doğru olma, eğri olmama olarak geçmektedir. İstilahta ise Sülük esnasında herhangi bir cihete meyletmeden itidal üzere hareket etmek, Allah’a rağmen tercih yapmamak, emirlerine uymak ve nehiylerden sakınmakta devam etmektir.

Dilde istikamet: Hikmet söyleme, doğru konuşma
Kalpde istikamet: Himmet ve niyette doğruluk
Nefis ve Bedende istikamet: Güzel hizmet ve kulluk yapmak
Ruhda istikamet: Derin ve mükemmel bir saygı hissi
Sırda istikamet: Nimet ile değilde nimeti veren ile meşgul olmak

Vasıti: “Bütün güzel olan herşey (huy) istikamet ile kemal bulur. O olmayınca bütün güzellikler çirkinleşir” demiştir.

Şibli: ” İstikamet yaşadığın zaman içinde kıyametin koptuğunu ve Allah’ın huzurunda bulunduğunu müşahade etmendir.”

Ebu Abdurrahman Sülemi: “Resulullahı rüyasında görüp ona şu soruyu sordum: Ya Resulullah seni ihtiyarlatan saçlarını ağırtan geçmiş ümmetlerin helakimi geçmiş nebilere yapılan zulüm ve baskılarmı?”

Resulullah:”Bunların hiçbiri değil, sadece Hak Teala’nın <<Emrolunduğun gibi dosdoğru ol>>sözü beni ihtiyarlattı, saçlarımı ağarttı” buyurmuşlardı.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.