MECMA’UL ÂDÂB

 

24/12/2009

 

SOHBET KONUSU

 

ALTINCI BAB

EZANIN ÂDÂBI

Farz, namazlar için Ezan-ı Muhammedi okumak sünneti müekkededir. İslam belirtilerinin en şerefli ve faziletli olanlarından biridir. Hatta bir ülkenin halkı ezanın terki konusunda ittifak etseler İmam Muhammed’e göre onlarla savaşmak gerekir. İmam Yusuf’a göre dövülür ve hapsedilir.

 

Ezana icabet etmenin dört âdâbı vardır.

 

1-Müezzin ne derse onunla birlikte aynısını söylemek gerekir. Hatta “Eşhedü enne Muhammedrasulullah” derken şahadet parmağına bakmalı sonra habibim ve gözlerimin nuru diyerek göze sürmelidir. Bunu yapanın göz ağrısı çekmeyeceği rivayet edilmiştir.

 

2-Müezzin “Hayye ala’s-salâh, Hayye ala’l- felâh” derken “Velâ havle velâ kuvvete illa billahi’l-aliyyi’l-azim” demek gerekir.

 

3-Sabah ezanında “Es-salatu hayrun mine’n-nevm” denirken doğru söyledin demek gerekir.

 

4-Ezan bitince şu şekilde dua etmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Allah’ım! Muhammed’e ve onun ailesine salt olsun. Allah’ım! Şu tastamam davetin ve kılınacak namazın Rabbi! Muhammd’e vesileyi, fazileti ve yüksek dereceyi vaad ettğin Makam-ı Mahmud’u ver.” Ezan bittiğinde bu duayı okuyan kimse hakkında Resulullah (sallallahu aleyhi veselllem); “Şefaatim ona helal olur” diye vade bulunmuştur.

 

Resulullah (sallallahu aleyhi veselllem)ın şefaati ancak mümine mahsus olduğundan bu duayı okuyan kimsenin imam ile ölmesini müjdeler. Ve de Allah korusun, imamsızlıktan korunmasına işaret vardır. Ezan okunurken bir kimse ayaktayken oturmalı, oturuyor ise ayağa kalkmalıdır. Kısaca ezan için saygı gösterilecek bir hal almalıdır. Ezana hürmet etmek güzel bir ölüme sebep olabileceği gibi, Allah korusun, bunun tam tersi de imansızlığa vesile olur. Hadis-i şerifte;

 

“Kim ezan okunduğu vakitte konuşursa onun imanının gitmesinden korkulur.” buyurulmuştur.

 

Bir kişinin önemli bir işi olsa, o kimsenin sağ kulağına ezan sol kulağına da kâmet okunsa, Allah o kimsenin o önemli işini yapmasına yardımcı olur diye rivayet olunmuştur. Ezan ile kâmet arasında dua etmek müstehabtır.Hadis-i şerifte Ali (Radiyallahu Anh)’ye;

 

“Ezan ile kâmet arasında dua et, o dua geri çevrilmez.” buyurmuştur. Ezanı ganimet bilmek gerekir. Çünkü hadis-i şerifte:

 

“Müezzinler sahurda ve iftarda müminlerin en güvenilirleridir.” Başka hadis-i şerifte:

 

“Müezzinler kıyamet gününde insanların en uzunlarıdır.” buyurulmuştur. Başka hadis-i şerifte:

 

“Bir kimse on iki sene ezan okusa ona cennet vacip olur. Her gün okuduğu her bir ezan için altmış sevap alır ve kâmet içinde otuz sevap alır.” buyurulmuştur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.