الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ

Onlar, namazlarında huşû duyanlardır. (Mü’minun 23 /2 )

‘Kalbinde zere kadar kibir bulunan kimse cennete giremeyecektir.Kalbinde zere kadar iman bulunan kimse cehenneme girmeyecektir. Adamın biri ya Resullulah (SAV) şüphesiz ki insan elbisesinin güzel olmasını ister (bu kibir mirdir) dedi bunun üzerine Resullulah (SAV) hayır ! şüphesiz ki Allah güzeldir güzelliği sever kibir hak olan bir şeyi ret etmek halkı hor ve hakir görmektir buyurdu.’ (Müslim,İbni Mace )peygamberimiz (sav) bir gün ashabına ne oluyor da sizde ibadettin lezzetini göremiyorum buyurdu. Sahabe ibadetin lezzeti nedir sorduklarında Resullulah (SAV) tevazudur ümmetimin alçak gönüllü olanlarını gördünüz mü sizde onlara karşı alçak gönüllü olun. Büyüklük taslayanları gördünüz mü sizde onlara karşı dik başlı olunuz. Çünkü sizin bu tavrınız onların kibrini giderir ve küçültür buyurdular. (Buhari, Müslim)

Ömer b.Abdülaziz bir gece misafirinin bulunduğu bir yerde bir şeyler yazıyordu lambada yağ kalmamıştı sönmek üzereydi misafir müsaade ederseniz kalkayım lambayı düzenleyeyim dedi. Ömer,hayır! Misafirden hizmet istemek kereme sığmaz dedi misafir o halde hizmetçiyi uyandıralım dedi. Ömer,yine hayır olmaz hizmetçi daha yeni uyudu dedi ve kalktı, yağ tenekesine gitti ve lambaya yağ koydu. Durumu gören misafir ey müminlerin emiri iyi ama bizzat kendin yaptın dedi. Ömer ama Ömer olarak gittim ve Ömer olarak döndüm neyim eksildi diye cevap verdi.

Fudeyl bin iyaz derki: Hak sübhane hu ve teala dağlara şöyle vahyetti: içinizden birisi üzerinde peygamberimle konuşacağım bunun üzerine dağların hepsi boş kalırdı boyunlarını uzattı. Sadece turi Sinan boyun eydi, tevazu gösterdi. Gösterdiği tevazu sebebi ile Allahu teala Musa (as) ile bu dağ üzerinden konuştu. İbni mübarek :zenginlere karşı kibirli görünmek fakirlere karşı alçak gönüllü olmak tevazünün gereğidir .

Ömer b. Abdulaziz topraktan başka bir yerde secde etmezdi

Ebu Süleyman darani nefsinin kıymeti olduğu görüşünde olan kimse ,hizmetin tadını alamaz buyurdu.

Yahya b.Nuvaz :kimde bulunursa bulunsun tevazu güzeldir ama zenginlerdekitevazu çok daha güzeldir. Kimde bulunursa bulunsun kibir çirkindir ama fakirlerdeki kibir daha çirkindir .

Ömer b. Abduulazize oğlunun bin dirheme yüzük kaşı satın aldığını haber vermişler. Oda oğluna mektup yazarak bana gelen haberlere göre bin dirheme bir yüzük kaşı satın almışsın. Mektubu alınca derhal onu sat bin aç karın doyur iki dirhemlik bir yüzük kullan , kaşına Çin demirinden olsun üzerine Allah Haddini bilene (ve nefsinin değerini idrak edene )merhamet eylesin yazdedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.