KURBAN KESMENİN ÂDÂDI

Kurban bayramında amellerin gayet faziletlisi ve güzeli olan şey kurban kesmektir. Faziletine;

“Ona büyük bir kurbanlık verdik” (Saffat suresi-107) ayeti işaret etmiştir.

Ayrıca birçok güzel ve muteber kitapta rivayet edildiğine göre kesilen hayvanın tüm uzuvları ve organları, kıyamet gününde kurbanı kesen kişinin terazisine koyulur. Bu yüzden kesilen hayvanın cüssesinin büyük olması lazımdır. Ayrıca hayvana hürmet etmek gerekir.

Kurbanı kesen kişi, ister erkek olsun ister kadın, kurbanı güzelce kesebilecekse kurbanı kendisi kesmelidir, eğer kesemeyecekse kendi yerine vekil seçtiği birine kestirmelidir. Kurban kesen kişi düzgünce niyet etmelidir.

“Şu nefsim Allaha isyan edip o kadar günah işledi ki, o günahlar yüzünden öldürülmesi müstehab oldu. Bir kişinin kendisini öldürmesi haram olduğu için, bu hayvanı kendime karşılık olarak kesmeye niyet ettim. Ey Rabbim! Onun her uzvuna karşılık benim bir azalarımı cehennemden koru.” diye niyet etmesi güzel olur.

Kurban almaya giderken de bu niyetle gitmek gerekir. Böylece giderken attığı her adıma sevap yazılır ve günahları affolunur. Pazarlık yaparken de uzatılmalıdır. Çünkü her kelimeye tespih sevabı verilir. Kurbanı getirirken hayvana eziyet ve zahmet verecek şeyleri yapmamak, şefkat ve merhamet göstermek gerekir.

Kurban olacak hayvanın boynuzları büyük, gözlerinin etrafı, boynunun etrafı ve karnı ile ayakları siyah olmalıdır. Kurbanlık hayvanı kesmek için yatırırken şefkatli olmak, bıçağı bilerken hayvan göstermemek gerekir. Yatırdığımızda da bu duayı okumalıyız.

“Yüzümü, yeryüzünü ve gökyüzünü hanif olarak yaratana döndüm. Ben müşriklerden değilim. De ki yaşamım ibadetim ve ölümüm âlemlerin Rabbi olan Allah içindir, onun hiçbir ortağı yoktur. Ben onunla emrolundum ve Müslüman olanların ilkiyim!” Bunun ardından da,“Bismillahi Allahü Ekber” deyip kurbanı keser.

Kestikten sonra “Allah’ım benden (bunu) kabul et.” Der. Ama kurbanı Peygamberimiz için kesmişse, “Allah’ım bu Muhammed Nebi adına kestiğim kurbanı kabul eyle!” der. Kurbanın içerisinden çıkan, işe yaramayan azaları toprağa gömülmelidir. Ayrıca kurbandan çıkan eti bölüştürmek gerekir. Bu paylardan birini komşuya, birini dostlara ve birini de ailesine hediye etmelidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.