Buz gibi kasım ayına inat yüreklerimiz sıcacıktı…

Kurban bayramının birinci günü kulaklarımız telefonda ”acaba ne zaman davet gelecek”?O kutlu makamdan biz aciz vücutlara ,yanan kalplere bir davet gelir mi diye düşünmedeyiz.Az bir zaman sonra insanın cismine,makamına,mevkisine bakmayan gönlünün kapılarını, evinin kapılarını tüm müridlerine sonuna dek açan Seydamız bizide davet etti. Ne mutlu idik,huzura ve sevdaya doymaya yanmaya,yanmıyor,yanamıyor olsakta bu yolda bir adım atmaya çok az zaman kalmıştı.

Güzel gün geldi nihayet.Yollara koyulduk.Sisli,puslu ve soğuk bir Bitlis havası…Bizler için yol uzun değil.Bitlis dışından gelenlere Allah yardın etsin diyorduk.Onlar daha nasipli,daha feyizli olsa gerek diyorduk.Çünkü çektikleri yol eziyetine karşılık daha çok mükafat alınır diye ümit ediyorduk.

Ne güzel mürid kardeşliği.Gözlerinin içi gülen insan topluluğu.Herkes birbiriyle bayramlaşma telaşında.Çocuklar da var.Cicili bicili giyinmiş küçük kız çocukları,cepleri şekerle dolu.Biraz daha büyükleri renk renk eşarpları ile nurlu yüzleri ile dikkat çeken Allah’a şükretmemiz gerktiğini hatırlatan kızlar.Saygılı, edepli delikanlılar,küçük yaramaz bir o kadar sevimli oğlan çocukları.Herkes ne mutlu.Bir yuva sıcaklığı sanki herkes kendi evinde.Yenilen yemek ne tatlı.Dünyanın en lezzetli ekmeği,çorbası hepsi Seydamızın ikramı,şifa kaynağı.Müridler karınca gibi hizmet etme yarışındalar.Kimsenin yüzü asık değil.Niye asık olsun ki?O mübarak topraklara gelmek nasip olmuş.Suyundan içmek ,havasını solumak nasip olmuş ne kadar şükretsek az.

Kalbini sonuna kadar açanlara damla damla dokundu Seydamızın her kelimesi.Kendine düşeni aldı kalpler.Dünya yalan dedi Seydamız.Allah’a bu dünyada kapılarınızı açmazsanız O’da size Ahiret’te açmaz.Dünya malına meyletmeyin dedi.Biz böyle anladık.

Ne kadar bayram var ki ömrümüzde hepsini toplasak Norşin’de geçen bir gün kadar güzel olamaz.Çünkü her dakikası

insanın ruhunu terbiye ediyor.Bakmasını bakıpta görmesini bilenlere sonsuz huzurundan saçıyor da saçıyor.Yaralı,tasalı gönülleri ilmek ilmek işliyor onarıyor.

Ayrılık vakti geldi.Hüzünle karmakarışık olan duygularımızı ifade etmek zor.Kalpler ne kadar dolu.En kısa zamanda birdaha gelebilmek ümidiyle ayrılıyoruz.Seydamız hep bizleri düşünüyor.Ayrılma vaktimizi bile öyle bir ayarlıyor kimseye bir zarar gelmesin,kimse üzülmesin istiyor.Allah Onlardan razı olsun.

Norşine geldiğim her gün bayramdır bana.

Birdaha ki bayramlarda hep beraber olmak dileğiyle…

Norşin oldu artık bize sıla

Seydama geldiğim hergün bayramdır.

Kalmaz gönlünde gam ve tasa,

Dergaha gelene cümle alem hayrandır

.

Gelemedim diye üzülme kardeşim,

Boynunu büküp acılara gark olma

Kalbini aç,gönder onu kardeşim

Ulaşır elbet Norşin’e ve seydaya.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.