BAYRAMLARIN ÂDÂBI

Bir yılda iki bayram vardır. Birine Ramazan bayramı diğerine Kurban bayramı denir. Her mümin mümkün olduğu kadar bu bayramların geceleri zikir, tefekkür tesbih ve dua gibi çeşitli ibadet ile uğraşmalıdır. Çünkü bu, İslam dininin âdâblarındandır.

Hadis-i şerifte:

“Bir kimse bayram gecelerini ihya ederse, kalplerin öldüğü günde kalbi ölmez” buyurulmuştur.

“Kendisi ölüyken biz onu dirilttik…” (Enama suresi- 122 ayeti kerimesinde “ölü’den murad küfür, diriden murad imandır, diye tefsir edilmiştir. Bu manaya göre bayram gecelerini ihya edenlerin kalpleri ölmez v ahrete imanla gitmelerine sebep olur.

Ayrıca bayramdan önce yıkanmak gerekir. Bununla birlikte güzel elbise giymek (yoksa en iyi durumdakini giymek) güzelleşmek, tırnakları kesmek, saçları tıraş etmek ve pis tüyleri almak gerekir. Ramazan bayramıysa, namaza gitmeden önce bir miktar tatlı yemek gerekir. Yok, eğer kurban bayramıysa kurbanı kesip etinden yiyene kadar hiçbir şey yememek gerekir. Bunun hikmeti fakirleri anlamaya çalışmaktır. Çünkü ramazan bayramında fakir, yiyecek tatlı bir şey için imkân bulabilir. Fakat kurban bayramında bulamaması muhtemeldir. Bunun için fakirlerin sevap ve ecrine ortak olmak üzere onlara benzemeye çalışmak gerekir.

Bayram namazı için evden çıkarken, Ramazan bayramıysa gizli, Kurban bayramıysa açıktan tekbir getirerek, sanki kıyamet kopmuşta herkes Arasat meydanına gidiyormuş gibi düşünmek gerekir. Bunların hepsi bayram âdâbındandır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.