İzzet ve Celal sahibi Allah : “Sabret, senin sabrın sadece Allah iledir.” (Nahl 16/27)

Allah-u Teala : “Sabrettikleri için biz onları emrimizle halkı hidayete erdiren rehber kıldık.” (Enbiya 21/13)

Allah-u Teala : “ Sabrın güzel şekli ile sabret” (Maarie 79/5)

Rasulullah (s.a.v.): “Sabır ilk vuruşta (ve sadmede) olur” buyurmuştur. (Buhari,Müslim)

Rasulullah (s.a.v.)’a “iman nedir?” diye sorulunca “Sabır ve Cömertliktir (Cömertçe ibadet etmektir)” demiştir .

 

CüneydiBağdadi : “Sabır yüzü ekşitmeden acıyı yudum yudum içine sindirmedir.” demiştir. Demiştir ki “Sabır (Zehirini) yudum yudum iç ve hazmet. Eğer sabır seni öldürürse şehit olarak vefat edersin, eğer ihya ederse aziz olarak yaşarsın.”

Mansur b. Halef Mağribi (r.a.)’ın şunu anlattığını işitmiştim. “Adamın birini kırbaçlamak için soydular, dövüldükten sonra hapse götürülen adam tanıdıklarından birini yanına çağırdı, avuç açtırdı, eline tükürdü. Tükürük ile birlikte adamın ağzından gümüş kırıkları döküldü. Adama bunun sebebi sorulunca dedi ki :”Ağzımda iki dirhem vardı. Kırbaçlanırken içinde bulunduğum odanın kenarındaki bir delikten biri beni gözetliyordu. O beni gördüğü için ağzımı açıp bağırmak istemedim. Sabrettim, dirhemleri ağzımda dişlerimle sıkıştırdım, böylece dirhemler ağzımda parçalandı. (Allah’ın kendisini görmekte olduğuna inanan bir kimsenin ne kadar sabırlı olması icap ettiğini bununla kıyas etmeli)”

Maristana (Tımarhane) hapsedilen Şibli’yi ziyaret için bir topluluk gelmişti. Şibli : “Siz kimsiniz?” diye sordu. Topluluk :”Seni görmek için gelmiş olan dostlarınız”diye cevap verdi. Bunun üzerine Şibli onları taşlamaya başladı. Onlar da kaçtılar. Şibli şöyle diyordu :”Yalancılar! Gerçekten bana dost olsaydınız musibetime sabrederdiniz.”

Derler ki :”Musabere, sabır üstüne sabırdır.Böylece sabır sabra gark olur da sabır sabırdan aciz kalır.(Kul Mevlasına hizmet için olanca gücünü harcayarak sabreder, fakat yinede sabrı Rabbine layık görmez.)”

Nitekim Şair:

“Sabır o kadar sabır gösterdi ki

Sabır sabırdan imdat istedi” ve,

Aşık : “ Ey sabır sabret”, diye feryat etti. (Sabrında sabrı vardır)

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.