MÜMİN’İN ELİNDE BULUNAN NİMETLERE ŞÜKRETMESİ ÂDÂBI

Mümin her durumda Allah’ın nimetlerine şükretmelidir. Şükür demek, her kulun, kendisinde bulunan nimetlerinin Allah’tan olduğunu bilip, bunları kendisine Allah’ın ihsan ettiğini düşünmesidir.

Allah’ın münafık ve fasıklara verdiği nimetleri kıskanmamak gerekir. Çünkü bu kendi Allah’ın kendisine ihsan ettiği nimetleri küçümsemek anlamına gelir. Önce Allah’ın kendisine verdiği iman nimetini düşünmelidir, ardından da sıhhati yerindeyse sıhhat nimetine şükretmelidir. Eğer Allah’ın gazabına uğramayı hak etmiş o insanların nimetlerini kıskanırsa, onlara özenirse hata yapar.

En önemlisi Kur’an gibi bir nimeti aklından çıkarmamalı ve onu küçük görmemelidir. Hadis-i Şerifte:

“Kime (dünya nimeti olarak) Kur’an verilir de, kendisine dünyalık verilen bir insana imrenirse, büyüğü küçük, küçüğü de büyük yapmış olur” buyurulmuştur.

Bir mümin dünya nimetleri konusunda, her zaman kendinden daha aşağı derecede olanlara bakıp kendi haline şükretmelidir. Ahiret’te elde etmek istediği nimetler içinde takva olarak kendinden yukarıdaki insanlara bakıp onlara özenmelidir.

Din işlerinde kendisinden aşağıdakine bakarsa kendisini yüceltmiş olur ve şeytan gibi kendini beğenmiş olur. Peygamberimiz bir hadisinde;

“Kendinizden (dünyalık olarak) aşağıda olan kimselere bakın, sizden yukarıda olan kimselere bakıp (özenmeyin) Allah’ın size verdiği nimeti küçümsemeyin.” buyurmuştur.

Ayrıca Hz. İsa (aleyhisselam) karşılaştığı bir zengine “Allah sana bu kadar mal vermiş, şükretsene neyi bekliyorsun!” demiş ve yine bir fakirle karşılaşmış ona da;

“Allah sana sıhhat vermiş, bu küçük görülmeyecek bir nimet, bunun için şükret.”demiş, bir hastayla karşılaştığında ise;

“Allah sana bu illeti vermiş olsa bile, sana İslâm gibi büyük bir nimet vermiş, buna şükretmelisin.”Buyurmuştur.

Kısaca, her şeyde Allah’ın verdiği nimeti görmek ve bu basiret üzere yaşamaya çalışmak gerekir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.